Welcome to DM Ugen 2009
Information
Forside
Liveopdatering
Tidsplan
Enkeltstart
Linieløb
Teknisk Håndbog
Startlister
Løbsprogram
Yderligere info
Tilmelding
Resultatliste
PostMasterLøbet
Oversigtskort
Målområdets historie
Seværdigheder
Overnatning
Sponsorkoncepter
Hjælpere søges
Presse
Pressemeddelelse
Kontakt
Tidligere vindere

Nyheder
6. juli: Resultater
27. juni: Resultater
25. juni: Resultater

23. juni: Liveopdatering

22. juni: Yderligere info

22. juni: Tilmelding

18. juni: Løbsprogram

16. juni: Startlister

13. juni: Oversigtskort

11. juni: Dame Junior

10. juni: Teknisk Håndbog

7. juni: Tilmelding opd.

7. juni: Tidsplan opd.

1. juni: Hjælpere søges opd.


Sønderborg Cykle Klubs sponsorer:





Administration
Admin
Login
Logout

  
Danske mesterskaber (nr. 1, 2 og 3)

Landevej DM

DM Elite - Linieløb
2008: Nicki Sørensen, Matti Breschel, Jens-Erik Madsen
2007: Alex Rasmussen, Jacob Moe Rasmussen, Jonas Aaen Jørgensen
2006: Allan Johansen, Jacob Moe Rasmussen, Troels Vinther
2005: Lars Bak, Lars Michaelsen, Matti Breschel
2004: Michael Blaudzun, Stig Dam, Matti Breschel
2003: Nicki Sørensen, Allan Johansen, Bo Hamburger
2002: Michael Sandstød, Michael Blaudzun, Bo Hamburger
2001: Jacob Piil, Nicolai Bo Larsen, Michael Blaudzun
2000: Bo Hamburger, Nicolaj Bo Larsen, Rolf Sørensen
1999: Nicolai Bo Larsen, Mikael Kyneb Holst, Jacob Moe Rasmussen
1998: Frank Høj, Bo Hamburger, Michael Sandstød
1997: Nikolai Bo Larsen, Lars Michaelsen, Rolf Sørensen
1996: Bjarne Riis, Bo Hamburger, Jesper Skibby
1995: Bjarne Riis, Brian Holm, Peter Meinert
1994: Michael Blaudzun, Marc Strange Jacobsen, Nikolai Bo Larsen

DM Elite - enkeltstart
2008: Lars Bak, Frank Høj, Michael Blaudzen
2007: Lars Bak, Brian Vandborg, Jacob Kollerup
2006:Brian Vandborg, Jacob Moe Rasmussen, Allan Johansen
2005: Michael Blaudzun, Brian Vandborg, Lars Bak
2004: Michael Sandstød, Frank Høj, Brian Bach Vandborg
2003: Michael Blaudzun, Jørgen Bo Petersen, Brian Bach Vandborg
2002: Michael Sandstød, Lennie Kristensen, Michael Blaudzun
2001: Michael Blaudzun, Jørgen Bo Petersen, Bjarke Nielsen
2000: Michael Sandstød, Michael Blaudzun, Bekim Christensen

DM Elite - holdløb
2008: Team GLS pakkeshop (Brian Bach Vandborg, Jacob Moe, Casper Jørgensen, Michael Mørkøv, Kristoffer G. Nielsen og Morten Reckweg), Team Designa Køkken (Alex Rasmussen, Allan Johansen, Jens-Erik Madsen, Kasper Jebjerg, Martin Mortensen og Michael Tronborg), Team Løgstør - cycling for health (Jacob Kollerup, Thomas Bendixen, Michael Bjørn Johansen, Jan Almblad, Philip Nielsen og Kristian Sobota).
2007: Team Designa Køkken (Rene Jørgensen, Michael Tronborg, Jens-Erik Madsen), Team GLS (Kristoffer G. Nielsen, Jan Almblad, Morten Reckweg), Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel (Thomas Bendixen, Jacob Kollerup, Michael Bjørn Johansen)
2006: Team Herning Elite (Martin Mortensen, Christian Knørr, Michael Færk), Team GLS (Michael Mørkøv, Kristoffer G. Nielsen, Kasper Jebjerg), Glud & Marstrand Horsens (Troels Vinther, André Steensen, Thomas Guldhammer)
2005: Team GLS (Michael Mørkøv, Kristoffer G. Nielsen, Kasper Jebjerg), Team ABC (Peter Gaarde, Jacob Kollerup, Thomas Bendixen), Team Herning Elite (Martin Mortensen, Michael Færch Christensen, Michael Tronborg Kristensen)
2004: Glud & Marstrand Horsens (Kasper Klostergaard Larsen, Jens-Erik Madsen, Max N. Nielsen), Herning CK (Christian Knørr, Morten Knudsen, Martin Mortensen), Køge CR (Lasse Bøchman, Thomas Japp Hansen, Jacob Frederik Kollerup Jensen)
2003: HERNING CK (Brian Bach Vandborg, Lasse Siggaard, Ari Højgaard), GLUD & MARSTRAND HORSENS (Jannik Skovlund, Max Nielsen, Gøran Jensen), ODDER CK (Thomas Lundgaard, Brian H. Larsen, Michael Tronborg Kristensen)
2002: Team CSC Tiscali, EDS-fakta, Herning Cykle Klub 1
2001: Team Fakta, Herning Cykle Klub, Team Cykling Ringsted Elite
2000: Memory Card Jack & Jones (Jesper Skibby, Jacob Piil, Nicolaj Bo Larsen), Herning CK (Carl Christian Pedersen, Ari Højgaard, Frank Hyldgaard), Team Fakta (Martin Kryger, Lennie Kristensen, Jimmy Hansen)

DM Damer Linieløb
2008: Linda Villumsen Serup, Maja Watt Adamsen, Iben Bohé
2007: Karina Hegelund, Dorthe Lohse, Mette Fischer Andreasen
2006:Linda Serup, Mie Bekker Lacota, Dorthe Lohse
2005: Dorthe Lohse, Linda Serup, Janne Bruhn-Henriksen
2004: Pernille Langelund Jakobsen, Dorte Lohse Rasmussen, Mette Fischer Andreasen
2003: Lisbeth Simper, , Dorte Lohse Rasmussen, Trine Hansen.
2002: Lisbeth Simper, Vibe Kolding, Mette Fisher Andreasen
2001: Lisbeth Simper, Pernille L. Jakobsen, Lotte Bak.
2000: Mette F. Andreasen, Line Lykke-Meyer, Sanne Schmidt

DM Damer - Enkeltstart
2008: Linda Villumsen Serup, Trine Schmidt, Maja Watt Adamsen
2007: Trine Hansen, Dorthe Lohse, Annette Dam Fialla
2006: Linda Serup, Trine Hansen, Dorthe Lohse
2005: Dorthe Lohse, Trine Hansen, Linda Serup
2004: Mette Andersen, Trine Hansen, Christina Peick Andersen
2003: Lisbeth Simper, Vibe Janne Kolding, Christina Peick
2002: Lisbeth Simper, Vibe Kolding, Pernille Langelund
2001: Lisbeth Simper, Sanne Schmidt, Lotte Bak
2000: Lisbeth Simper , Sanne Schmidt, Pernille Jakobsen

DM Damer Holdløb
2008: Afholdes ikke i 2008
2007: CK Århus (Maria Kruse Jette Cathrine Fuglsang Else Lund), Esbjerg CR (Maria Grandt Petersen Karina Hegelund Heidi Christiansen), Hillerød CK (Maria Bornak Iben Bohé Michelle Lauge Jensen)
2006: Team Mermaid (Mie Bekker Lacota, Trine Schmidt, Anette Berg), Team Odense Energi (Anette Dam, Maria Bornak, Jannie Schmidt), Esbjerg CR (Karina H. Nielsen, Pernille Vork, Heidi Christiansen)
2005: Team SATS (Mette Fisher Andreasen, Trine Hansen, Dorthe Lohse), Team Mermaid-Renault Lady Hold 1 (Mie Bekker Lacota, Janne Bruhn-Henriksen, Sisse Hermansen), Team Mermaid-Renault Lady Hold 2 (Louise Gamst, Pernille Jakobsen, Anette Berg)

Junior herrer DM - Linieløb
2008: Mathias F. Kristensen, Sebastian Lander, Mathias Lisson
2007: Rasmus Guldhammer, Mikkel Schiøler, Mathias Frostholm Kristensen
2006: Morten Reckweg, Nicolaj F. Olesen, Morten Øllegaard
2005: Troels Vinther, Thomas Guldhammer, Thomas Kristiansen
2004: André Steensen, Kasper Brandi Boesen, Kim M. Nielsen
2003: Anders Lund, Kristoffer Gudmund Nielsen, Mike Dahl Olsen
2002: Andreas Finnerup, Anders Lund, Mads Christensen
2001: Matti Breschel, Simon Alberg, Chris Sørensen
2000: Jesper Damgaard, Mikkel H. Kristensen, Niclas W. Slot

Herrer junior DM - Enkeltstart
2008: Jimmi Sørensen, Sebastian Lander, Frederik Just Jernov
2007: Søren T. Kirkegaard Madsen Herning CK, Frederik Just Jernov Glud & Marstrand Hobro-Horsens, Jimmi Sørensen Herning CK
2006: Morten Reckweg, Mikkel Schiøler, Rasmus Guldhammer
2005: Kasper Thustrup, Thomas Guldhammer, André Steensen
2004: Anders Berendt Hansen, Petter Becker-Jostes, Daniel Adelhard Kreutzfeldt
2003: Rasmus Fjordside Lehrmann, Christian Knørr, Morten Ryberg Gottlieb
2002: Martin Mortensen, Andreas Finnerup, Mads Christensen
2001: Anders Hansen, Andreas Finnerup, Matti Breschel
2000: Mads Christensen, Ashleig Nielsen, Martin Mortensen

Herrer junior DM - Holdløb
2008: Team RCR Junior (Mads Meyer, Rasmus Quaade, Mark Sehested), Glud & Marstrand Festina Hobro (Frederik Just Jernov, Nicolai Steensen, Sebastian Lander) Herning 1 (Jimmi Sørensen, Emil Houmand, Lenni Andersen)
2007: Team Festina Vejle (Rasmus Guldhammer, Christopher Juul-Jensen, Ricky Enø Jørgensen), Herning CK 2 (Martin Føhns, Jimmi Sørensen) Herning CK 3 (Max Elmholt, Lenni Andersen, Thomas Kousgaard)
2006: Team Festina Vejle (Morten Reckweg, Rasmus Guldhammer, Ricky Jørgensen), Team GLS Junior (Nicolaj F. Olesen, Jonas Søndergaard, Mikkel Schiøler), Amager CR (Kristian Sobota, Nicholas Jørgensen, Michael Schøn Poulsen)
2005: Vejle CK (Thomas Guldhammer, André Steensen, Troels R. Vinther), Ordrup CC (Nikola Aistrup, Jannik Van Dijk, Thomas Kristiansen), Team GLS (Thomas Riber-Sellebjerg, Niki Østergaard, Morten Høberg)
2004: TEAM PH (Thomas Riber-Sellebjerg, Jesper Steen Andersen, Jonas Folmann Madsen), ODDER CK (Kristian Snitgård Skov, Klaus H. Stenger, Henrik Sørensen), DCR-BALLERUP 2 (Nikola Dragojevic Aistrup, Thomas Kristiansen, Jonas Aaen Jørgensen)
2003: TEAM PH (Anders Lund, Kasper Jebjerg, Kristoffer Gudmund Nielsen), HERNING CK 1 (Jonas Folmann Madsen, Chr. Knørr, Rasmus Fjordside Lehrmann), DCR BALLERUP (Morten Kristen Jensen, Anders Berendt Hansen, Dejan Aistrup)
2002: Team Herning 1, Team PH, Cykelklubben FIX, Rødovre
2001: CK Fix Rødovre, Holstebro CC, Køge CR
2000: Køge CR (Thomas Pedersen, Matti Breschel, Kasper Malmkjær), Lolland-Falster CK (Stig Hemmingsen, Ashleigh Nielsen, Mads Skov) ABC (Jan Theis Madsen, Nicolas W. Slot, Patrick Wonsyld)

Dame Junior DM - Enkeltstart
2008: Maria Grandt Petersen, Julie Leth, Michelle Lauge
2007: Maria Grandt Petersen, Karina Hegelund, Michelle Lauge Jensen
2006: Mie Bekker Lacota, Trine Schmidt, Maria Bornak
2005: Mie Bekker Lacota, Trine Schmidt Hansen, Maria Helene Bornak
2004: Trine Schmidt Hansen, Mie Bekker Lacota, Maria Helena Bornak
2003: Sisse Hermansen, Karina Trosborg, Pi Ellebæk Knudsen
2002: Pi Ellebæk Knudsen, Sara Hansen, Henriette Frederiksen
2001: Mette Andreassen, Ane Sefland-Dyhr, Pernille Jensen
2000:.Mette F. Andreasen, Ane Sefland-Dyhr, Karina Sørensen

Kilde: www.dcu-cykling.dk

    10715  reads
 Printerfriendly display Printerfriendly display

Arrangør:
Sønderborg Cykle Klub
Hertug Hans Vej 10
6400 Sønderborg


Bidragsydere:
Hovedsponsor:


Arrangementstøtte:


Bilsponser:


Bredbåndsponsor:


Catering ved:


Tøjsponser:


Streaming leveret af:

Kaldender
November 2017
S M T W T F S

Website powered by